Hrad Obřany


je zřícenina gotického hradu z pol. 14. století. Název dostal podle rodového sídla nedaleko Brna. Byl postaven v době odporu moravské šlechty proti Markraběti Janovi, bratrovi císaře Karla IV. Hrad existoval asi 100 let, pak musel být zbořen, protože nebyl postaven se souhlasem panovníka. K úplnému zničení došlo zřejmě v době husitských válek. Do dnešního dne se zachovala část hradební zdi se zbytky věže, hradní val a příkop. Je to druhá nejvýše položená hradní zřícenina na Moravě, která leží na vrcholu stejnojmenné hory. Nachází se ve výšce 704 m. Tento typ hradu, stavěný na protáhlém hřebeni a na obou koncích chráněný věžemi, má v hradní architektuře několik analogií kupříkladu hrad Trosky. Přestože patrně nebyly Obřany nikdy dostavěny podle původního záměru, sloužil tento hrad půl století jako správní centrum panství, než došlo v průběhu první čtvrtiny 15. století k jeho zničení."


Přírodní rezervace Obřany
se nachází v centrální části Hostýnských vrchů na prudkém severním a sz. svahu stejnojmenného vrcholu Obřany (704 m n. m), v nadm. výšce 500 až 700 m, asi 3,5 km jihovýchodně od obce Chvalčov, katastrální území Chvalčov.

Další odkazy:

http://www.pamatky-jvm.cz/
http://www.hrady.cz/
http://hrady.dejiny.cz/
VÝLET
na zříceninu hradu Obřany

Hrad Obřany
je od penzionu vzdálena asi 6 km. Pokud se rozhodnete pro výlet na tuto zříceninu, půjdete od penzionu po žluté značce směrem na Pardus asi 3 km, potom se žlutá napojí na červenou značku, která Vás dovede po dalších 3 km až ke zřícenině Obřany. Zpáteční cesta může mít několik variant. Záleží na délce trasy, kterou si naplánujete. Všechny cesty vedou zpět na náš PENZION U BÍLÉHO KONĚ
PŮVODNÍ PLÁN HRADU© bilykun.cz 2019