Zámek Buchlovice


Zámek se nachází severovýchodně od Uherského Hradiště ve vsi Buchlovice, odkud vede žlutá turistická cesta na blízký hrad Buchlov (2,5 km). U zámku je parkoviště.

Barokní zámek postavený na způsob italské vily na přelomu 17. a 18. století představuje ojediněle řešený architektonický komplex, který byl vybudován patrně podle plánů architekta Domenica Martinelliho. Po jeho odchodu do Říma roku 1705 byla stavba zřejmě dokončena moravským architektem Mořicem Grimmem. Bohatá štuková výzdoba zámeckých prostor s kamenickými prvky byla provedena Baltazarem Fontanou. Na sklonku 19. a počátkem 20. století byl zámek citlivě upravován architektem D. Feyem a profesorem Leixnerem.http://www.chriby.cz/

http://www.buchlovice.cz/

http://www.zamek-buchlovice.cz/

K zámku dále patří zahrada a park, které vznikaly postupně s výstavbou zámku od počátku 18. století. Do zahrady se schází po mohutném kamenném schodišti a po vysypaných cestičkách se můžeme projít kolem fontány se soškami. Francouzská zahrada plynule přechází v anglický park plný vzácných jehličnatých a listnatých strom, kde potkáte mnoho stojících soch. Na samém konci parku stojí pavilon s výstavou fuchsií. Ve hřbitovní kapli svaté Alžběty z roku 1619 jsou k vidění náhrobní kameny pánů ze Zástřižel ze 16. a 17. století.

Hrad Buchlov

© bilykun.cz 2019